V Liberci je nedostatek nájemních bytů v dobrém stavu

07.05.2019

V realitách se pohybuji více jak 6 let, kdy každý měsíc pronajmu v průměru 5 bytových jednotek. Na nájmech jsem vybudoval svou kariéru makléře, proto bych se s Vámi rád podělil o poznatcích o nájemním bydlení.

Ať už byla krize, či se trhu dařilo, vždy byl "hlad" po hezkých bytech, které zdánlivě nemusí být ani za "přijatelnou cenu", naopak si lidé rádi za hezké bydlení připlatí. Přesto většina nájemních bytů v Liberci moc hezká není, a proto se kvalitní byty k pronájmu stávají horkých zbožím, kterého je nedostatek.

Samozřejmě, vše je otázkou peněz, nemovitosti o penězích jsou. Ale opravdu jsou rekonstrukce pro nájemní bydlení tak drahé?

Jako příklad uvedu tento byt 3+1 v centru města, který není v moc pěkném stavu. Někdo si může říci: "Předělat kompletně takový byt, to bude tak 500.000 Kč, aby vypadal dobře. Jenže tak to není....

Je třeba přemýšlet chytře a ekonomicky. Stačí udělat nové omítky, bíle vymalovat, podlahu pokrýt pvc ve vzoru plovoucí podlahy, osadit novou kuchyň za 15.000 Kč od truhláře, udělat nové obklady v koupelně, vyměnit nebo natřít futra a dveře a rázem máte k dispozici zcela odlišný a pěkný byt, který z původních 8.000 Kč/měsíc pronajmete za 12.000 Kč/měsic.

Do 3 let Vám zvýšené nájemné rekonstrukci uhradí a dále Vám přinese každý měsíc o 4.000 Kč měsíčně navíc.

Mimo finance navíc má tato rekonstrukce i další výhodu a to, že budete mít solventnější nájemníky, se kterými nejsou takové starosti. Je to přímo úměrné, čím horší byt, tím složitější pronájem a problematičtější nájemníci, kteří Vás měsíčně stojí x hodin práce.

Interiér musí být samozřejmě vkusný a musí mít moderní barvy. Inspirovat se můžete na sociálních sítích jako je Instagram, či Pinterest. Nebo vyhledat nájemní byty v centru Prahy či vyspělejších zemích. Bílou, šedou a dřevem, nic nezkazíte, naopak.

Jak rychle se pronajímají byty v Liberci?

Nebudu rozdělovat byty podle velikostí, ale podle kvality a vypočtu průměr napříč velikostmi. Samozřejmě hodně záleží na tom, jak schopného makléře máte, jak je byt nafocený a jak je makléř flexibilní a rychlý v jednání. Občas se může stát, že je byt "zmetek" a trvá to déle.

Byty ve špatném stavu                       Průměrné bydlení                        Moderní bydlení

           10-14 dní                                               1-7 dní                                             1-7 dní

Pokud pronajímáte s makléřem, je důležité, aby svou práci dělal nějaký ten rok, jelikož je z toho patrné, že má zkušenosti, přemýšlí nad svou prací dlouhodobě a nebude Vám tam za každou cenu "rvát" kohokoliv, ale vybere někoho vyhovujícího, aby u vás měl dobrou referenci a obchod i pro příště.

Informace pro zájemce o nájemní bydlení:

Pokud se nabízí byt, který se Vám líbí, doporučuji ihned volat a jednat, protože pěkné bydlení mizí rychle.