Jak COVID - 19 ovlivnil trh nájemního bydlení

22.03.2021

Dnes se podíváme na to, jak Covid-19 ovlivnil trh nájemního bydlení. V minulých letech jsem byl zvyklý pronajímat byt pár dnů, týden, maximálně dva. Aktuální situace je diametrálně odlišná. Za 8 let v realitách jsem nezažil, aby průměrná doba pronájmu byla více jak měsíc.

V současné situaci upozorňuji každého pronajímatele, že od září/října roku 2020 došlo k velkému propadu poptávky a pronajmutí bytu se může lehce protáhnout.

Došlo ke snížení nájemného?

Ve většině případů ano. Největší pokles byl zaznamenán u nadstandardních nemovitostí, které se pronajímali v cenovém rozmezí kolem 20.000 Kč + služby. V této sféře kleslo nájemné o 10-20%.
Vzhledem k nízké poptávce došlo ke snižování cen i u "průměrných" bytů, kde často majitelé zlevňují nájemné o 500 - 1.000 Kč.

Co k tomu přispělo?

Nejsem analytik, tudíž si netroufnu jasně specifikovat. Jednou z příčin bude strach lidí z budoucnosti. Rovněž k tomu mohl přispět pokles příjmů určité skupiny, která nemůže nyní pracovně fungovat jako doposud.

Jak je to u prodejů nemovitostí?

U prodeje nemovitostí se nic nemění. Poptávka rapidně převyšuje nabídku a nemovitosti se prodávají za rekordní ceny a ve velice rychlém časovém rozmezí. Největší zájem je pak o rodinné domy a pozemky.

Aktualizace září 2021

Situace s nájemním bydlením se po odmlce srovnala do původní podoby. Tedy pronájmy bytových jednotek mají opět rychlejší průběh a ceny nájemného jsou zpět.