Jak COVID - 19 ovlivnil trh nájemního bydlení

22.03.2021

Pronájmům nemovitostí se věnuji od roku 2013, kdy v průměru pronajmu 5 bytových jednotek měsíčně. Do roku 2015/2016 trvalo bytové jednotky pronajmout 2-3 týdny, následně přišel realitní boom a byty se pronajímali do pár dnů, jednoho týdne, vyjímečně déle. Ale situaci, která nastala nyní, jsem ještě nezažil a ani kolegové, kteří se realitám věnují delší dobu.

Když si mě nyní pozve majitel nemovitosti, kterou chce pronajmout, tak ho předem upozorňuji, že pronajmout byt trvá od září/října roku 2020 o něco déle. Pronajmete-li byt do 14 dnů, je to zázrak. Většina bytových jednotek se pronajme po měsíci, někdy i déle.

Došlo k ohromnému propadu poptávky. Když jsem dříve přidal nový byt do nabídky, okamžitě jsem měl během pár dnů desítky poptávek. V současné době mi volá pár lidí denně. Proto tedy předem upozorňuji pronajímatele, že to bude trvat déle, než bylo vždy zvykem.

Došlo ke snížení nájemného?

Ve většině případů ano. Nejvíce však ceny nájemného šli dolů u nadstandardních nemovitostí, které se pronajímali v cenovém rozmezí kolem 20.000 Kč + služby. U těchto bytů kleslo nájemné o 10-20%.
Vzhledem k nízké poptávce došlo i k menšímu snižování cen u "průměrných" bytů, kde často majitelé snižují nájemné o 500 -1.000 Kč.

Co k tomu přispělo?

Těžké hodnotit, nejsem analytik, tudíž si netroufnu jasně specifikovat. Ale rozhodně to bude zapříčiněno strachem a obavami lidí, kteří nevědí, co se bude dále dít. Rovněž k tomu mohl přispět pokles příjmů určité skupiny, která nemůže nyní fungovat, jako doposud (pracovně).

Jak je to u prodejů nemovitostí?

U prodejů nemovitostí se nic nemění. Poptávka rapidně převyšuje nabídku a nemovitosti se prodávají za rekordní ceny a ve velice rychlém časovém rozmezí. Největší zájem je pak o rodinné domy a pozemky.