Jak vybrat bezproblémového nájemníka, který bude řádně platit?

10.12.2019

V mé skromné realitní kariéře, která trvá více jak 6 let, pronajmu každý měsíc v průměru 5 bytových jednotek, což je v součtu vysoké číslo, něco přes 360 pronajatých bytů. A abych si to vyzkoušel taky z pozice majitele, sám pronajímám své byty, díky čemuž jsem dokonale pochopil obavy majitelů. Myslím, že mé know-how je dobré a rád se o něj s Vámi podělím.

V jednotivých krocích Vám ukáži, jak vybrat správného nájemníka, který Vám bude řádně platit a nebudou s ním problémy. To je přeci to, co každý investor a pronajímatel chce, nemám pravdu?

První krok: Zájemce mi volá na inzerát

I když to zákon neumožňuje, jistě máte jasné představy o tom, jakého nájemce do bytu nechcete. Proto se ho můžete v úvodním hovoru zeptat na otázky, díky kterým zjistíte, zda Vám vyhovuje.

Kde pracujete? Smlouvu na dobu určitou/neuričtou? Kolik Vás bude v bytě bydlet? Máte domácí mazlíčky? Jaké? Finanční podmínky jsou pro Vás přijatelné? Proč se stěhujete?

Po zodpovězení otázek máte jasno, zda zájemce splňuje Vaše požadavky a můžete si s nim domluvit prohlídku.

Druhý krok: Vyžádejte si na prohlídce údaje z OP

Pokud se Vám bude zájemce zamlouvat a bude mít o byt zájem, vyfoťte si jeho občanský průkaz. Zájemce s tím musí souhlasit, ale pokud je solventní, nebude s tím mít problém.

Třetí krok: "Prolustrujte" zájemce


Sociální sítě - zadejte si jména zájemců do vyhledávače na Facebooku či Instagramu. Z komentářů, fotek, příspěvků a fotek o zájemci zjistíte téměř vše.

Google - Na google, případně Seznamu, se o zájemcích mnohdy taky hodně dozvíte. Jednou jsem měl na prohlídce klienta, který se mi zdál povědomí a díky Google vyšlo najevo, že to je bývalý atlet a majitel oční optiky.

Centrální evidence exekucí - Zde už můžeme najít problematičtější věci, které může zájemce zatajit. Potřebujete k tomu ročné číslo, které pak zadáte na stránce www.ceecr.cz. Tato služba není zdarma, ale ani není příliš drahá. zaplatíte 60 Kč za osobu. Rozhodně to doporučuji, můžete tak předejít připadným problémům.
Berte ale v patrnost, že mohou být evidovány i menší exekuce, jako například neuhrazená pokuta za parkování.

Insolvenční rejstřík - Na rozdíl od ceecr je tato databáze zdarma. Potřebujete opět identifikační údaje a zjistíte, zda není náhodou zájemce v insolvenci.

Trestní rejstřík - To už si musí zájemce zajistit sám. Stojí 100 Kč a obdrží ho na Czech POINT.

Čtvrtý krok: Bez peněz nepodepisujte

Přistoupíte-li k podpisu nájemní smlouvy, vždy chtějte, aby Vám zájemce při podpisu smlouvy zaplatil finanční jistinu (dříve vratnou kauci) a první nájemné včetně služeb. Pokud se bude nájemce vymlouvat na to, že mu nedal bankomat peníze nebo že si peníze zapoměl, zbystřete. A hlavně nic nepodepisujte. Pokud k téhle situaci dojde, dejte zájemci 15 minut, aby si zajel do banky pro peníze a přivezl Vám je. Pokud to nebude schopen udělat, smlouvu s ním nepodepisujte a hledejte zájemce jiného. Pokud peníze přiveze, domluvte se s ním, že pro jistotu další 3 nájmy od něj vyberete hotově v určitý datum, abyste se ujistili, že nebudou problémy.

Má zkušenost a rada na závěr:


Ideální nájemce není vždy ten, který přijede v pěkném autě a má vysoký plat, ale vždy to je o tom, jaký je člověk a jak na Vás působí. Měl jsem ve svém bytě nájemce, který pobíral nadstandardní plat, v řádkách set tisíc, ale je schopný Vám psát i kvůli připevnění poličky, kterou sám sundal nebo po Vás chce koupit rychlovarnou konvici, která stojí pár stovek. Naopak člověk nebo rodina s nižším příjmem, kteří mohou mít třeba drobnou exekuci kvůli zapomenuté úhradě telefonu nebo nebudou mít vysokou kauci, budou naopak vděčný, že jim byt pronajmete a budou vždy řádně a bezproblémově platit a budou si bytu vážit.

Věřím, že Vám těchto pár rad pomůže k tomu, abyste vybrali vhodného nájemce. Neřikám, že musíte provést všechny výše uvedené kroky, z 95% jsou nájemníci v pohodě, ale lepší je prověřovat a předejít tak problémům.


Jan Kreibich