Jak vybrat bezproblémového nájemníka, který bude řádně platit?

10.12.2019

Výběr bezproblémového nájemníka je hlavním přáním každého majitele. Svěřuje k užívání cizí osobě svůj nejcennější majetek. Kromě stabilního výnosu je důležité i zachování dobrého stavu interiéru a nerad by řešil vztahové problémy s ostatními majiteli kvůli hluku. V následujících krocích se s Vámi rád podělím o zkušenosti s nájemníky. Jak tedy vhodného nájemníka vybrat?

První krok: Zájemce volá na inzerát

Je dobré mít jasnou představu o nájemci, kterého do bytu nechcete. V úvodním hovoru se zeptejte na otázky pro Vás klíčové. 

"Kde pracujete? Máte smlouvu na dobu určitou/neurčitou? Kolik Vás bude v bytě bydlet? Máte domácí mazlíčky? Jaké? Finanční podmínky jsou pro Vás přijatelné? Proč se stěhujete?"

Po zodpovězení otázek máte jasno, zda zájemce splňuje Vaše požadavky. Můžete si s nim domluvit prohlídku.

Druhý krok: Vyžádejte si na prohlídce údaje z OP

Pokud se Vám bude uchazeč zamlouvat a bude mít o byt zájem, vyfoťte si jeho občanský průkaz. Samozřejmě s tím zájemce musí souhlasit. Je-li solventní, nebude s tím mít problém.

Třetí krok: "Prolustrujte" zájemce


Sociální sítě - zadejte si jména zájemců do vyhledávače na Facebooku či Instagramu. Z komentářů, fotek a příspěvků o zájemci zjistíte téměř vše.

Google - na Google a Seznamu se o zájemcích dozvíte spoustu informací. 

Centrální evidence exekucí - zde už můžeme najít problematičtější záležitosti, které zájemce často zatají. Potřebujete k tomu ročné číslo, které pak zadáte na stránce www.ceecr.cz. Tato služba není zdarma. Zaplatíte 60 Kč za osobu. Rozhodně to doporučuji, můžete tak předejít připadným problémům.
Berte v patrnost, že mohou být evidovány i menší exekuce, jako například neuhrazená pokuta za parkování.

Insolvenční rejstřík - na rozdíl od ceecr je tato databáze zdarma. Potřebujete opět identifikační údaje, díky kterým zjistíte insolvence uchazeče o byt.

Trestní rejstřík - to už si musí zájemce zajistit sám. Stojí 100 Kč a obdrží ho na Czech POINT.

Čtvrtý krok: Bez peněz nepodepisujte

Vždy chtějte, aby Vám zájemce zaplatil finanční jistinu (dříve vratnou kauci) a první nájemné včetně služeb hotově při podpisu smlouvy. Pokud se bude vymlouvat, že mu nedal bankomat peníze nebo že si je zapomněl, zbystřete a hlavně nic nepodepisujte. Pokud k takové situaci dojde, dejte zájemci 15 minut, aby si zajel do banky pro peníze a přivezl Vám je. Pokud to nebude schopen udělat, smlouvu s ním nepodepisujte a hledejte jiného zájemce. Pokud peníze přiveze, domluvte se s ním, že první 3 nájmy od něj vyberete hotově.