Na co si dát pozor před pronajmutím bytu

22.07.2021

Občas se ke mně dostanou informace, kdy lidé narazí na pronajímatele s nekalými praktikami a jejich sny o novém bydlení jim těžce zhořknou. Proto jsem pro Vás sepsal pár rad, kterými byste se měli před pronajmutím bytu řídit.

Je pronajímatel opravdu majitelem bytu?

Inzerát na pronájem nemovitosti si může vytvořit opravdu každý, proto doporučuji si předem zjistit, zda je pronajímatel opravdu vlastníkem nemovitosti. Informaci z katastru Vám sdělí makléř nebo samotný pronajímatel, a to včetně čísla bytové jednotky. Jak na to?

Stačí zadat nahlizenidokn.cuzk.cz -> vyhledání stavby -> zadáte obec, část obce a číslo stavby -> vymezené jednotky -> "klikáte" na jednotky a najdete pronajímatele.

Pozor, pro zobrazení informací o majiteli musíte nově zadávat kontrolní kód.

Co se dále dozvíte a čemu se vyvarovat? Například zda-li je pronajímatel v exekuci (tomu se raději vyvarujte, mohou vzniknout další komplikace). Zástavní právo smluvní nebo Zákaz zcizení jsou položky spojené s hypotečním úvěrem. Případně věcná břemena, které ve většině případů také ničemu nevadí, může se jednat například o věcné břemeno od ČEZu.

Nikdy neposílat rezervační zálohu předem

Vyskytují se fiktivní inzeráty, které zadává podvodná firma, a to s naprosto důvěrnou identitou, za velmi nízké ceny. Chtějí po Vás rezervační zálohu předtím, než byt vůbec uvidíte, jelikož je o byt nebývalý zájem. Vy tak zašlete rezervační zálohu, kterou už nikdy neuvidíte, stejně jako rezervovaný byt.

Vždy chtějte byt nejdříve vidět a setkat se s majitelem nebo makléřem, než uhradíte rezervační zálohu.

Zjistěte si přesné zálohy za služby

Někdy Vás může majitel zaskočit výší zálohových služeb, které Vám naruší měsíční rozpočet. Proto si vyžádejte dopředu předpis měsíčních záloh za služby, at přesně víte, kolik budete s nájemným hradit.

Nájemní smlouva

Nájemní smlouvu byste měli vidět dříve, než v den jejího podpisu, abyste měli dostatek času na její prostudování, případně řešení úprav s pronajímatelem (makléřem).

Potvrzení o platbách

Budete-li hradit první nájemné a finanční jistinu (vratnou kauci) v hotovosti, nechte si napsat příjmové doklady, ať máte úhradu potvrzenou.

Předávací protokol

Při převzetí bytu sepište předávací protokol, kam si zapíšete stavy měřidel a jejich čísla (vodoměry, plynoměr, elektroměr, kalolimetr). Můžete si podle nich zkontrolovat vyúčtování služeb a zároveň je předávací protokol nutný u přepisu elektřiny a plynu.

Dále zapište do protokolu, kolik klíčů jste obdrželi. Zároveň je třeba uvést vady v bytě, aby Vám je následně majitel nevyčetl po ukončení nájemního vztahu.