Nájemné není hlavním výdělkem investiční nemovitosti

13.07.2021

Na úvod se Vás zeptám na jednu důležitou otázku: Znáte někoho, kdo koupí a následným prodejem nemovitosti nevydělal peníze?

Spousta lidí váhá před nákupem investiční nemovitosti a neuvědomují si jednu zásadní věc...

Koupená nemovitost Vám nevydělává finance jen měsíčním nájmem, ale i časem, kdy stoupá její tržní cena. Tento výnos je daleko vyšší, než příjem z nájmu. Myslíte, že to nemusí být pravda? Ukáži Vám to na pár příkladech a vysvětlím, proč je investování do nemovitostí jednoduchou záležitostí, které se většina lidí zbytečně bojí.

Jaká nemovitost se vyplatí koupit na následný pronájem?

Doporučuji investiční nemovitosti pořídit na hypoteční úvěr, jelikož se stejným počátečním kapitálem můžete pořídit 3-4 nemovitosti místo jedné bez úvěru

Čistý pronájem musí být vyšší než splátka hypotečního úvěru při 80% LTV. Čím vyšší nájemné obdržíte, tím lepší je Vaše investice.

Nájemné není hlavní zhodnocením Vašich financí

Nájemné Vám hradí splátku hypotečního úvěru + zlepší Váš měsíční příjem o pár stovek až tisíců. Mnohem větší výnos Vám však tvoří dlouhodobé "vlastnění" nemovitosti, kdy její cena v čase stoupá a vydělává Vám mnohem zajímavější finance.

Příklad:

Koupím byt za 3.000.000 Kč
Splátka úvěru při 80% LTV na 30 let cca. 9.500 Kč
Vlastní zdroje 600.000 Kč

Čistý měsíční příjem z pronájmu 11.000 Kč - 9.500 Kč

Příjem z pronájmu 18.000 Kč ročně (12x 1.500 Kč)
Po roce byt koupený za 3.000.000 Kč prodáte za 3.300.000 Kč - 15% daň = 255.000 Kč zisk.
Neberte to jako naprosto přesný výpočet, ale přibližný.

Co když příjde krize?

Krize příjde vždy, je tak nastavený ekonomický cyklus. Nemovitosti jsou dlouhodobou záležitostí a tak se na ně musíte dívat. Cena nemovitosti může po dobu krize na 2-3 roky klesnou, ale následně se dostane zase zpět, a začne opět stoupat. Podíváte-li se na vývoj cen nemovitosti za posledních 20-30 let, tak stoupají a vždy budou.

Nevyplatí se počkat na krizi?

Stále platí stejné pravidlo: Čím dřív nemovitost koupíte, tím dřív bohatí budete. Čím dříve nemovitost koupíte, tím rychleji jí doplatíte.

Proč to nedělá každý?

Hodně lidí brzdí zbytečný strach a obavy. Stále slyšíme, jak jsou nemovitosti předražené, jak není vhodná doba, jak půjdou ceny dolů. Masírují nás média, okolí. Ale co dělá většina, nebývá většinou ta správná volba. A samozřejmě je důležité mít na koupi nemovitosti také vlastní zdroje.

Tento článek je hodně zjednodušenou verzí o investování. Detailní rozbor o investování do nemovitostí se dozvíte na investičních seminářích, které připravuji. Tam půjdeme hodně do hloubky,  přesných výpočtů a budeme probírat nejen nájemní nemovitosti.