Realitní trh v Liberci po 1. polovině r. 2019

12.08.2019

Realitní makléř Jan Kreibich Vám přináší informace o realitním trhu v Liberci po první polovině roku 2019. Informace jsou získané na základě uzavřených obchodů, kontrolování trhu, ohlasů poptávek, spolupracujících kolegů a hypotečních poradců.

Nároky na kvalitu bydlení se zvyšují

Klientela v Liberci je oproti minulému obdobím daleko náročnější na kvalitu bydlení. Řečeno mým slovníkem: ,,Z bytu, který je 10 let po rekonstrukci, si na zadek nikdo už nesedne." Lidé si rádi připlatí za moderní bydlení s trendy koupelnou a kuchyní. Ale objektivně: Každý máme vidinu bydlení jinou. 

Zaznamenali jsme následující trendy:

Prodej

Hlavních stanoviskem je vždy cena nemovitosti. Ceny nemovitostí v první polovině roku 2019 mírně stoupají. Poptávka obecně není tak vysoká jako v minulých letech, kdy se prodalo "cokoliv za nesmysl". Stále jsme ale v době, kdy je prodej nemovitosti velice výhodný, pokud ji neplánujete držet dalších x let. Díky delší době prodeje si poptávající mohou říci o slevu a většinou jím je vyhověno, mimo top nabídky. Tudíž dochází ke klasickému "židování" o ceně. 

Poptávka

Nejvíce žádaným segmentem jsou byty v novostavbách o velikostech 2+KK a větší. Samozřejmě jim nesmí chybět balkón nebo terasa. Zvyšuje se rovněž poptávka po chalupách a domech v přírodě, které kupuje pražská klientela za přijatelné ceny. Našponovanou cenu si může prodávající dovolit pouze u "High end" nemovitostí. Trh trpí jedním zásadním nedostatkem a tím jso moderních RD. V Liberci se nabízí pouze starší domy nebo nové řadové domy a to poptávku neuspokojuje.

Byty 1+KK uspokojují klientelu na uložení financí a následné pronájmy, a to i za ceny 1,3 milionu za panelákovou garsonku. 

Tip pro investory

Můj typ se dá vyčíst z výše uvedených řadků. Největší poptávka je po moderních domech a nových bytech s terasou, případně bytech ve zrekonstruovaných zástavbách se zahradou.

Pronájem


Díky nižší poptávce po koupi nemovitosti, ať už díky náročnějším hypotečním úvěrům nebo nedostatku nemovitostí, je poptávka po nájemním bydlení stoupající. Nejvýše vystoupaly ceny u bytů 1+KK a jejich doba pronájmu není už tak rychlá, jako tomu bylo dříve. Klientela má stále větší požadavky na standardy bydlení, proto ideálním bytem k pronájmu je moderní byt 2+KK a větší, za které si zájemci rádi připlatí. 

Tip pro investory

Aktuálně se nabízí k pronájmu v Liberci 100 bytů, z toho jsou jen 3 plně vybavené, přestože je po vybavených bytech slušná poptávka. Vybavte Váš byt nábytkem a pronajměte ho o výrazně vyšší částku.

VÝBĚR REALIZOVANÝCH OBCHODŮ V PRVNÍ POLOVINĚ 2019

Pronájem vybaveného bytu 3+KK v centru Liberce

20.000 Kč + služby

Prodej bytu 4+KK s terasou, 154 m2 v novostavbě
5.300.000 Kč

Pronájem bytu 1+KK v ulici Libušina
8.805 Kč + služby

Prodej bytu 3+KK s terasou v novostavbě

3.290.000 Kč

Pronájem bytu 2+KK v novostavbě
10.000 Kč + služby

Prodej BD o 5 bytových jednotkách
5.200.000 Kč

Máte dotazy?