Výše provize RK? Co by měla obsahovat?

26.04.2020

Nelze určit přesnou provizi realitních kanceláří a co přesně by měla obsahovat, jelikož každý makléř je podnikatel a nastavuje si to invidivuálně. Mohu Vám nastínit půrměrné rozmezí provizí a jaká výše se platí naší kanceláři.

Jak už to tak bývá ve všech odvětvích, kvalitní věci jsou dražší a né náhodou. Makléři, kteří nabízejí své služby za nízké provize, si nemohou vážit tolik své práce a času a navíc do Vaši nemovtitosti nebudou investovat. Nemusí to být tak vždy, ale z 95% to tak je. Napříč českým realitním trhem si kvalitní makléři řikají 4-5% z prodejní ceny.

Provize u pronájmu bytů a domů - 1 měsíční nájem bez služeb

V jaké výši a kdo ji hradí - Provizi za pronájem bytu hradí nájemce. Provize se většinou hradí ve výši jednoho měsíčního nájmu bez služeb.

Provize v naší kanceláři je rovněž ve výši jednoho měsíčního nájmu. Pokud se jedná o levnější byt, jako jsou byty 1+KK, kde může být nájem například 6.500 Kč + služby, je provize vyšší a to ve výši 8.000 Kč. Průměrná provize je pak cca. 11.000 Kč.

Provize by měla obsahovat - vedení prohlídky a zodpovězení všech dotazů, vypracování smluvní dokumentace (rezervační smlouva, nájemní smlouva, předávací protokol). Pro naše klienty zajišťujeme navíc přepis energií (klient nikam nemusí), příjmové doklady, prodlužování smluv, servis po dobu nájemního vztahu.

Provize u pronájmu komerčních nemovitostí - 2x nájem bez služeb

Pronájem komerčních nemovitostí je specifický, je stále těžší pronájmout kancelářské a nebytové prostory, obzvlášť v Liberci. Provizi někdy hradí jen nájemce, někdy pronajímatel a někdy obě strany ve výši jednoho měsíčního nájmu bez služeb. Naše kancelář pronájem komerčních nemovitostí nevyhledává, jen pro stále klienty. Provizi pak hradí jak nájemce, tak i pronajímatel.

Provize obsahuje to stejné, jako provize u bytů a domu.

Provize u prodeje nemovitostí - 4% z kupní ceny

V jaké výši a kdo ji hradí - Provizi u prodeje nemovitostí hradí v 95% kupující. Vyjímečně mají makléři v inzerátu napsáno, že je cena + provize, jelikož jí nemají s majiteli domluvenou. Správě by měla být cena vždy včetně provize, kterou hradí prodávající. Výše provize se pohybuje od 2 do 5% z prodejní ceny.

Naše kancelář si za své služby nárokuje provizi ve výši 4% z prodejní ceny nemovitosti. U výrazně dražších nemovitostí jsou to pak 3-4%.

Co by měla provize obsahovat - Vedení prohlídek se zájemci, inzerci nemovitosti, advokátní servis (kupní smlouva, úschova financí a návrhy na vklad do KN), předávací protokol. Tím to bohužel u většiny realitních kanceláří končí.

Naše RK pro klienty zajišťuje:

Profesionální fotografie nemovitosti

Inzerce nemovitosti

Video prohlídka nemovitosti

Home staging interiéru

Placená online reklama (marketing) na sociálních sítích. Do reklamy vkládáme tisíce, až desetitisíce korun, aby byla Vaše nemovitost co nejvíce vidět.
Webové stránky nemovitosti

Advokátní servis (rezervační smlouva, kupní smlouva, advokátní úschova, návrhy na vklad do KN, předávací protokol).

Přepis energií

Vedení prohlídek

Jedná se o vysoké prvotní náklady (hradí RK), které přinaší prokazatelné výsledky pro naše klienty.