Výše provize RK? Co by měla obsahovat?

26.04.2020

Jak vysoké jsou provize realitních kanceláří? Není to tabulkově stanovené. Každý makléř je podnikatel a odměnu si určuje sám. Diametrálně se liší služby, které realitní kancelář nabízí. Pojďme se na to podívat trochu podrobněji.

Za kvalitního makléře si člověk připlatí, ale má to obrovský benefit. Finance, které kvalitnímu makléři zaplatíte, se Vám mnohonásobně vrátí v podobě prodejní ceny. Mnohdy o 1% vyšší provize Vám zajistí o 5 - 10% vyšší prodejní cenu. Kvalitní makléř do nové zakázky vkládá pár desítek tisíc, aniž by věděl, zda nemovitost prodá. Investuje finance do profesionálního fotografa, produkce na video a náklady na online marketing. Výsledkem je získání více zájemců a vyšší prodejní ceny.

Provize u pronájmu bytů a domů 

Provizi za pronájem bytu hradí nájemce. Provize se většinou hradí ve výši jednoho měsíčního nájmu bez služeb.

Provize v naší kanceláři je rovněž ve výši jednoho měsíčního nájmu. Pokud se jedná o levnější byty, jako jsou 1+KK, kde může být nájemné 6.500 Kč + služby, je provize 8.000 Kč. 

Provize by měla obsahovat vedení prohlídek, vypracování smluvní dokumentace (rezervační smlouva, nájemní/podnájemní smlouva, předávací protokol). Pro naše klienty zajišťujeme navíc přepis energií, příjmové doklady, prodlužování smluv, servis po dobu nájemního vztahu a úschovu fotografií interiéru.

Provize u prodeje nemovitostí 

Provizi u prodeje nemovitostí hradí prodávající. Vyjímečně mají makléři v inzerátu napsáno, že je cena + provize, jelikož jí nemají s majiteli domluvenou. Správě by měla být cena vždy včetně provize, kterou hradí prodávající. Výše provize se pohybuje od 2 do 5% z prodejní ceny.

Naše kancelář si za své služby účtuje provizi ve výši 4% z prodejní ceny nemovitosti. U výrazně dražších nemovitostí jsou to pak 3-4%.

Provize obsahuje vedení prohlídek se zájemci, inzerci nemovitosti a advokátní servis (kupní smlouva, úschova financí a návrhy na vklad do KN, předávací protokol). Tím to bohužel u většiny realitních kanceláří končí.

Naše RK pro klienty navíc zajišťuje:

Profesionální fotografie nemovitosti

Půdorys

Video prohlídka nemovitosti

Home staging interiéru

Placená online reklama (marketing) na sociálních sítích. Do reklamy vkládáme tisíce, až desetitisíce korun, aby byla Vaše nemovitost co nejvíce vidět.

Webové stránky nemovitosti

Přepis energií